Определението "когнитивно нетърпение", въведено от проф. Марк Едмъндсън, касае неспособността да задържиш вниманието си върху дадена мисъл или аргумент достатъчно дълго, за да проумееш сложността на информацията. Когато нямаш търпението, за да вникнеш в това, което четеш или чуваш, НЕ САМО ГУБИШ СПОСОБНОСТТА СИ ДА РАЗБИРАШ СЛОЖНИ ИДЕИ, НО ДОРИ НЕ МОЖЕШ ДА ЗАПОМНИШ ПО-ПРОСТИТЕ. Това на практика е дефицит на вниманието, водещ до прогресивно оглупяване.
За беда, тази неспособност за задържане на вниманието е толкова масова в днешно време, че се превръща в болест на човечеството! В ежедневието човешкият ум е подложен на толкова много информационни стимули, че започва да прескача из тях като пеперуда от цвят на цвят. Част от резултатите са неспособност за четене на дълги текстове (поради нетърпение), неспособност за внимателно слушане на събеседника и дори липса на спомен за съдържанието на разговора. Всичко това води до неспособност за разбиране на информацията. Или с една дума - оглупяване.
От гледна точка на йога ВНИМАНИЕТО Е НАЙ-ЦЕННИЯТ НИ РЕСУРС. По време на всички практики - физически, дихателни, медитативни - ние работим с вниманието си като го насочваме към определен обект (напр. телесно усещане, движението на дъха, образ и т.н.). Крайната цел е повишаване на способността за КОНЦЕНТРАЦИЯ на вниманието. Което пък повишава способността да контролираш собствения си ум! (И подобрява значително качеството на живота, по ред причини, на които няма да се спирам сега.)
С оглед на горепосоченото, мога спокойно да кажа, че йога е чудесно средство за противодействие на нарастващия дефицит на вниманието. Освен че като цяло е средство за увеличаване на умствените способности на човека!
❗️Накратко (преди да съм изгубила част от аудиторията с дължината на текста) - прави йога, за да се предпазиш от оглупяване!
✨ НО за да усетиш ИСТИНСКИЯ ЕФЕКТ от йога, препоръчвам ти да практикуваш с квалифицирани и опитни инструктори! Такива ще намериш
ТУК!
ЕТО И ОЩЕ ИДЕИ КАК ДА ПОДОБРИШ КОНЦЕНТРАЦИЯТА НА ВНИМАНИЕТО СИ В ХОДА НА ЕЖЕДНЕВИЕТО:
✅ Спри "мултитаскинга" - не прави по няколко неща едновременно. Умът може да се фокусира пълноценно само върху едно нещо в един момент. Каквото и да правиш, фокусирай се върху него и чак когато приключиш задачата, подхвани следваща. В т.ч. не яж докато четеш или гледаш нещо важно - това е сигурен начин да не схванеш добре информацията.
✅ Изключи нотификациите на месинджърите - постоянните звукови сигнали за получено съобщение са крадци на внимание! Те те откъсват от дейността ти в момента, карайки те да погледнеш към телефона. Това не само те разфокусира, но и краде от времето ти. По-добре чети съобщенията си накуп през определени интервали от време, напр. сутрин, на обед и вечер. Ще видиш, че светът няма да свърши от това, че не четеш съобщенията си веднага. Ако има нещо спешно, то надали ще дойде през месинджъра.
✅ Провеждай телефонните си разговори "блоково" - обаждай се и връщай обаждания накуп, в определено от теб време. Не вдигай телефона за "общи приказки" докато вършиш нещо важно. Това отново нарушава концентрацията на вниманието ти. Ако човекът ти е близък, разбира се, вдигни. Но ако не е нещо спешно, помоли да звъннеш по-късно, когато ще можеш да се фокусираш върху разговора.
✅ Имай край на работното си време - избягвай да мислиш за служебни задачи и проблеми след края на работния ден. Тези задачи и проблеми първо - никога не свършват, второ - надали са най-важното нещо в живота ти. А мислите за тях крадат от вниманието, което е нужно да отдаваш на себе си и близките си. Ако това внимание липсва, просто нямаш живот!
✅ По-малко гледай телевизия/видеа и повече чети книги. Така тренираш когнитивната си способност (способността да учиш и разбираш), търпението и концентрацията. Освен че сам/а избираш с какво да пълниш главата си. И щадиш очите и мозъка си от вредното излъчване, което имат всички екранни устройства.
Поздравявам те за търпението да прочетеш този текст до края! Сподели в коментар по-долу какво мислиш! ✨
Намасте!
Мими
Ако тази статия ти е харесала, помогни й да достигне до повече хора, като я споделиш с приятели.
Коментари 8